Історія теплоенергетики в м. Умань

dsc_2047

Коротким екскурсом в історію розвитку енергетики м. Умань можна відмітити наступні моменти:

У післявоєнні роки ел. постачання міста здійснювалось від дизельної електростанції, якою служив енергопоїзд системи "Вестингаус" потужністю 1 МВт. На початку 60-х років прийнято рішення будівництва ТЕЦ. Керівництво міста на той час розуміло, що місто Умань не зможе розвиватися, не маючи джерела надійного електро- та теплопостачання. У підніжжя будівництва стояли тодішній мер міста Умань Чернявський Мусій Федорович, а разом з ним і директор Уманської електростанції Воденісов Михайло Андрійович. Монтаж першого котла типу ТП-З5 вівся під відкритим небом, без допомоги баштового крану. Будівля котельні зводилась після монтажу котла.

29 грудня 1958 року вперше провели розпалення котла ТП-35. Це було в 22 години. 30 грудня 1958 року цей котел запущений в роботу разом з турбогенератором. З квітня 1959 року перша черга ТЕЦ стала працювати постійно, але настало інше питання: місто не змогло прийняти 3 МВт для нормальної роботи генератора. Почалося будівництво заводів: "Мегомметр", "Уманьферммаш", "Вега", "Вітаміни" та інші.

В 1962 році був поданий пар до ВО "Вітаміни", де збудована центральна пароводяна бойлерна. Звідти у вигляді гарячої води по вул. Урицького тепло ТЕЦ пішло на місто. До цього часу на ТЕЦ змонтовані ще 2 котли типу БКЗ-50 та встановлений ще один турбогенератор типу АТ-6. Перша магістраль тепломережі від ТЕЦ діаметром 273 мм. була побудована до ВО "Уманьферммаш" в 1970 році.

В 1977 році почалось будівництво водогрійної котельні з водогрійним котлом типу КВГМ-100 в комплексі ТЕЦ. Почалось будівництво тепломережі діаметрами 600мм та 400 мм. до центральної частини міста. Турбіни були демонтовані та передані в республіку Арменія. ТЕЦ перетворилась у просто опалювальну котельню. На опалення від неї переведено практично 60% об’єктів м. Умань. У 1989 році введений в експлуатацію ще один котел типу КВГМ – 100 - 150М. З 1978 року центр Умані почав опалюватись від котельні з водогрійними котлами, після чого бойлерна по вул. Л. Іскри, 31 була ліквідована.

Наказом Черкаського обласного управління житлового господарства №56 від 18 серпня – 25 жовтня 1972 року створено виробничу дільницю котелень і теплових мереж в м. Умані.

Дільниця була створена на базі котелень та теплових мереж, які експлуатували ЖЕКи міста (28 котелень та 3,9 км тепломереж). Всі котельні були на твердому паливі. Першим начальником і засновником виробничої дільниці був призначений НІКІТІН АРКАДІЙ ІВАНОВИЧ. Уманська виробнича дільниця була підпорядкована дирекції котелень і теплових мереж м. Черкаси. Усі питання: економічні, фінансові, постачання, капремонту, транспортного забезпечення, видачі технічних умов і збуту вирішувались через м. Черкаси. Виробнича дільниця тимчасово розмістилась в одноповерховому будинку по вул. Леніна, 31.

В 1975 році дільниця закінчує будівництво приміщень виробничої бази по вул. Тищика, 1-А. В цей час проводяться роботи по завершенню будівництва першої квартальної котельні, що дає змогу закриття збиткових малих котелень. В 1973 році була перша котельна по вул. Набережній, 2 переведена на рідке паливо. В 1977 році дільницю перейменовано на дирекцію котелень та теплових мереж, до складу якої входять: Звенигородська та Тальнівська дільниці теплових мереж. З метою забезпечення надійної безаварійної експлуатації створюються підрозділи: дві дільниці теплопостачання, ел. дільниця, транспортна дільниця.

В 1984 році перша на підприємстві котельна 12-А кварталу по вул. Тищика переведена на газоподібне паливо. В 1995 році підприємство забирає від РЕУ розрахунки з населенням за теплопостачання та гарячу воду. Організована абонентська група. В 1998 році підприємство виходить з об’єднання і стає власністю виконкому. В грудні 2000 року підприємству передається на баланс котельна в/ч А1731 по вул. Леніна, 57, а в серпні 2001 року – котельна по вул. Енергетичній, 14 ДП "Теплові мережі" ВАТ "Черкасиобленерго", потужністю 286 Гкал.

Рішенням виконкому № 150 від 29.03.2002р підприємство теплових мереж перейменовується в УКП "Уманьтеплокомуненерго".