Найбільшим надбанням громадян в Україні за часи Незалежності стала безкоштовна приватизація квартир. Держава «віддала» частину «загально-народного» добра в руки конкретної сім’ї. Але чомусь до цього часу більшість мешканців не сприймають себе у ролі власника нерухомості, у ролі повноцінного власника своєї квартири. Натомість, дуже багато мешканців чекають на те, що держава повинна й далі забезпечувати кожну квартиру і будинок ремонтами і утриманням всієї будинкової господарки. Практично ніхто не намагається провести повний облік витрат своєї квартири, щоб зрозуміти де і як можна змінити ситуацію з втратами для зменшення плати за енергію.
Ось приклад обговорення, яке виникло після запитання: «як порівняти продуктивність повітряного і вакуумного сонячних колекторів?». Запитання отримано електронним способом від людини, яка напевно отримує основні знання через телебачення і шукає способи використати фрагментарно отримані знання про способи використання дешевої енергії для зменшення оплати за опалення.
Після пояснення технічних моментів роботи колекторів, обговорення перейшло в площину пошуку способів нагрівання гарячої води: виникли питання про сонячну панель для живлення електродного котла або навіть гумовий шланг на даху у вигляді найпростішого водонагрівача. Для переведення спілкування у конкретну площину було запропоновано надати дані про конкретне споживання енергії в квартирі, заповнивши Анкету початкового енергетичного заочного обстеження. Перша відповідь була такою: «Як вплине на мій гаманець обговорення способів економії з переліком енергоощадних заходів?».
Прийшлось пояснювати про те, що заповнюючи Анкету власник квартири отримує відчуття контролю – це вже може дати економію 5-10%. Але прийшла відповідь, яка містила емоції і не було жодних цифр, не було бажання звернути свою увагу на облік та аналіз спожитої енергії. Прийшлось ще раз надати пояснення про користь попереднього енергетичного обстеження.
Повної відповіді на питання для власника квартири немає, але він вже звернув увагу на гідровирівнювання стояків системи опалення, на систему регулювання тепла після лічильника – він вже ставить питання про те, де взяти кошти на таке обладнання – адже більше половини мешканців будинку це пенсіонери. Наступне питання конкретизує спосіб зменшення енергії на гарячу воду – є запитання про сонячні панелі для нагрівання води в бойлері при заміні тена на 24В.
На мою думку, тільки через самооблік і аналіз споживання можна кожному власнику шукати способи економії. Немає універсальних способів для такого процесу – але з цифрами і бажанням пошуку шляхів економії можна знайти конкретне рішення.